Hakimə etiraz edən Qurban Qurbanov planşeti belə sındırdı – VİDEO
Yaponiya sahillərində 9 bal gücündə güclü zəlzələ 298 min insanın ölümünə səbəb olacaq və ölkənin ÜDM-ni yarıya qədər azaldacaq. Bu proqnozlar Yaponiya hökumətinin bir neçə ildən bir mümkün “meqa zəlzələ” nəticəsində dəyən ziyanın miqyasını müəyyən etdiyi hesabatda verilir.
Manset.az xəbər verir ki, bu barədə "Kyodo News" məlumat yayıb.
Mütəxəssislər yaxın 100-150 il ərzində Yaponiyanın cənub-şərq sahilləri boyunca uzanan Nankay xəndəkində 8-9 bal gücündə zəlzələnin baş vermə ehtimalını yüksək qiymətləndirirlər. Belə güclü yeraltı təkanlar dalğa hündürlüyü 3 m olan çoxsaylı sunamilərə səbəb ola bilər. Potensial “meqa zəlzələ”nin qurbanlarının sayı hazırda 298 min, 2013-cü ildə isə ekspertlər bu rəqəmin 323 min olduğunu bildiriblər.
Təxliyə edilənlərin sayı da deyilib - 9,5 milyondan 12,3 milyona qədər, bu da bütün Yaponiya əhalisinin 10%-ni təşkil edir. Hakimiyyət orqanları zəlzələyə davamlı konstruksiyaların tikintisində əhəmiyyətli təkmilləşdirmələri nəzərə alaraq, tamamilə dağılmış binaların maksimum sayının smetasını 2,35 milyona endirib. Mütəxəssislər indi fəlakətdən dəyən iqtisadi zərəri 270,3 trilyon yen (1,8 trilyon dollar) səviyyəsində qiymətləndirirlər ki, bu da əvvəlki təxmindən (1,4 trilyon dollar) xeyli çoxdur.